Rowery miejskie wracają na ulice Piotrkowa Trybunalskiego na stałe

27.08.2019

Od 27 sierpnia w Piotrkowie Trybunalskim można korzystać z samoobsługowego systemu rowerów publicznych. Po udanym pilotażu system został rozbudowany – obejmuje 10 stacji i 80 rowerów.

To już drugi sezon Piotrkowskiego Roweru Miejskiego. W poprzednim – 4-miesięcznym pilotażowym sezonie – rowery zostały wypożyczone ponad 7,7 tysiąca razy, a w systemie zarejestrowało się ponad 1600 użytkowników. Rowerzyści miejscy w Piotrkowie dotychczas mogli korzystać z sieci wypożyczalni obejmującej 4 stacje i 32 jednoślady.

Piotrków to dobry przykład sukcesu wdrożenia systemu rowerowego w mieście liczącym do 100 tysięcy mieszkańców. Pilotażowy sezon funkcjonowania Piotrkowskiego Roweru Miejskiego pokazał, że ekologiczna komunikacja miejska jest dobrym rozwiązaniem nie tylko dla metropolii – mówi Paweł Orłowski, prezes Nextbike Polska. – Każdy rower został wypożyczony średnio ponad 240 razy, co pokazuje że wśród mieszkańców Piotrkowa system znalazł wielu sympatyków.

Startujący dziś system PRM jest ponad dwukrotnie większy niż w ubiegłym roku. Miłośnicy dwóch kółek skorzystają z 68 rowerów standardowych, 5 tandemów, 3 rowerów familijnych i 4 rowerów dziecięcych. Piotrkowski system wypożyczalni będzie się składał z 10 stacji:

  • Osiedle Słowackiego
  • Osiedle Łódzka
  • Dworzec Kolejowy
  • Stare Miasto – Mediateka
  • Osiedle Wyzwolenia
  • Kąpielisko Słoneczko
  • Wierzeje
  • Park im. ks. J. Poniatowskiego
  • Dmowskiego – Poprzeczna
  • Belzacka – Basen

– Po sukcesie pilotażowej edycji wprowadzamy rower miejski na cztery najbliższe lata. System został rozszerzony o kolejne stacje po konsultacjach z mieszkańcami. Sieć stacji i 80 rowerów bez wątpienia stanie się alternatywną formą przejazdu przez miasto, ale także ciekawą formą zwiedzania grodu trybunalskiego przez turystów – podkreśla prezydent Krzysztof Chojniak.

Zasady korzystania z systemu Piotrkowski Rower Miejski nie zmieniły się w porównaniu z ubiegłym rokiem. Konta zarejestrowanych użytkowników pozostają aktywne. Mają oni czas do 30 września 2019 aby uzupełnić opłatę inicjalną o ile zdążyli wykorzystać te środki na przejazdy. Nowi użytkownicy powinni wejść na stronę internetową piotrkowskirower.pl, wypełnić formularz rejestracyjny, zaakceptować regulamin i dokonać opłaty w wysokości minimum 20 zł. Kwota 10 zł bezzwrotnej opłaty inicjalnej oraz 10 zł dla utrzymania minimalnego stanu konta. Po jej zaksięgowaniu na koncie można już wypożyczać rowery.

System działa w formule prepaid. Oznacza to, że aby wypożyczyć rower, użytkownik musi mieć na swoim koncie co najmniej 10 zł. Pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia pojazdu jest zawsze w pełni darmowe. Czas od 21 do 60 minuty wypożyczenia kosztuje 1 zł. Każda kolejna godzina wypożyczenia
– 2 zł.

4-letnia umowa z wykonawcą, firmą Nextbike Polska, zakłada, że w kolejnych latach – 2020, 2021 i 2022 –  system będzie startował 1 kwietnia i działał do końca października. Wypożyczanie jednośladów czynne są przez całą dobę – we wszystkie dni tygodnia.

Do dyspozycji użytkowników PRM została uruchomiona całodobowa infolinia pod numerem: 0 44 618 14 44 (koszt połączenia zgodny z taryfami operatorów).

Dzięki obsłudze Piotrkowskiego Roweru Miejskiego przez największego w Polsce operatora wypożyczalni mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego, posiadający konto w swoimi systemie, mogą korzystać z jednośladów systemów Nextbike bez dodatkowej rejestracji i zbędnych formalności w wielu miastach Polski.