Startuje kolejny sezon rowerowy!

31.03.2023

W najbliższą sobotę, 1 kwietnia rozpoczyna się kolejny sezon Piotrkowskiego Roweru Miejskiego. Od tego roku nie brakuje nowości w funkcjonowaniu systemu.
Piotrkowski Rower Miejski (PRM) to alternatywny środek transportu, umożliwiający szybkie poruszanie się po naszym mieście. Jest dobrym uzupełnieniem komunikacji miejskiej. Samo wypożyczenie jednośladu jest niezwykle proste.

– Wystarczy posiadać aktywne konto PRM. Można je założyć na stronie internetowej piotrkowskirower.pl lub poprzez aplikację. Konto będzie aktywne jeśli znajdzie się na nim co najmniej 10 złotych – opisuje pan Daniel, jeden ze stałych użytkowników.

Wraz ze startem nowego sezonu PRM pojawią się nowości. – Wszystkie rowery będą wyposażone w urządzenia GPS. Pomoże to namierzać jednoślady, które zostały pozostawione, lub też porzucone w niepożądanych miejscach – zaznaczają pracownicy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Pod koniec ubiegłego roku w ZDiUM rozstrzygnięto przetarg na obsługę PRM. Mimo że obsługą nadal będzie zajmowała się firma Nextbike to nieco zmienią się zasady funkcjonowania systemu.

– Na bieżąco kontrolujemy zapotrzebowanie na rower miejski. Nie jest ono już takie jak w początkowej fazie, funkcjonowania projektu. Pojawiły się na ulicach hulajnogi elektryczne, które są alternatywą dla jednośladów. Nie możemy wykluczyć, że w mieście pojawią się inni prywatni dostawcy tego typu usług. Mając na uwadze powyższe postanowiliśmy nie generować dodatkowych kosztów dla miasta i zmniejszyliśmy liczbę rowerów i stacji – mówi Karol Szokalski, dyrektor ZDiUM i informuje, że obecna umowa została zawarta na okres dwóch lat (dwa sezony 2023 r. i 2024 r.)

W tym roku korzystanie z roweru przez klientów systemu przez pierwsze 10 minut od chwili wypożyczenia roweru będzie darmowe. Czas od 11 do 31 minut wypożyczenia będzie kosztował 1 zł. Natomiast od 31 do 60 minut 2 zł. Każda kolejna godzina wypożyczenia – 3 zł.

W tegorocznym sezonie do dyspozycji mieszkańców przygotowanych zostało 40 rowerów, które rozmieszczone będą na pięciu stacjach:

* Dworzec Kolejowy

* Belzacka Basen

* Stare Miasto Mediateka

* Słowackiego Osiedle

* Osiedle Łódzka

Tegoroczny sezon PRM zakończy się 30 września.